Dieta jednoskładnikowa

W ostatnich latach bardzo popularne stały się diety oczyszczające, które mają na celu usunięcie z organizmu nagromadzonych w nim toksyn. Jedną z nich jest dieta jednoskładnikowa, zwana także monodietą.

Jest to dieta polegająca na spożywaniu wyłącznie jednego produktu. Oczywiście, nie może być to dowolny produkt, ale powinien być dietetyczny. Może to być owoc lub warzywo, na przykład pomarańcza, jabłko, arbuz, marchew albo kapusta. Popularne są również monodiety, w których spożywanym produktem jest kasza, jogurt albo ryż. Dieta jednoskładnikowa bywa także traktowana jako dieta odchudzająca. To prawda, że jednym ze skutków jej stosowania jest ograniczenie masy ciała, jednak nie powinien być to główny cel takiej diety. Wynika to z faktu, że dieta jednoskładnikowa jest bezpieczna tylko wtedy, gry nie trwa więcej niż kilka dni. Maksymalny dopuszczalny czas jest stosowania to tydzień. Jeden produkt spożywczy nie może bowiem dostarczyć wszystkich składników odżywczych, jakich potrzebuje organizm. Długie stosowanie monodiety doprowadziłoby zatem do problemów zdrowotnych. Warto jednak potraktować dietę jednoskładnikową jako wstęp do właściwej diety odchudzającej.

couscous-727492_1280

Jeżeli decydujemy się na stosowanie diety jednoskładnikowej, to warto wybrać taki produkt spożywczy, który naprawdę się lubi. W przeciwnym razie wytrwanie na takiej diecie przez kilka dni może okazać się bardzo trudne. Z drugiej jednak strony trzeba liczyć się z tym, że spożywanie nieustannie jednego produktu może spowodować, że przestanie się go lubić.