Zdrowa dieta a suplementacja

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym źródłem wszystkich składników odżywczych powinno być zdrowe pożywienie. Wiele osób uważa, że stosowanie właściwej diety sprawia, że wszelkie suplementy są niepotrzebne. Inni natomiast przekonują, że takie preparaty mają istotne znaczenie dla ludzkiego zdrowia. Warto zatem zastanowić się nad tym, kto ma rację.

Na początek należy poświęcić uwagę wynikom badań dotyczących niedoborów witamin i składników mineralnych. Wskazują one, że problemy te dotyczą znacznej części społeczeństwa. Niedobory często są wykrywane także u tych osób, które wyraziły przekonanie, iż stosują zdrową dietę. Przyczynami są tutaj przede wszystkim brak dostatecznej wiedzy na temat zdrowego odżywiania, a także rozmaite czynniki, zwiększające zapotrzebowanie na składniki odżywcze bądź utrudniające ich wchłanianie. Suplementacja pozwala uniknąć groźnych dla zdrowia niedoborów. Jest ona zalecana w szczególności osobom, które potrzebują więcej witamin i minerałów, na przykład sportowcom. Należy także zwrócić uwagę na to, że istnieją sytuacje, kiedy konieczne jest wyeliminowanie pewnych produktów spożywczych, na przykład ze względu na chorobę. Wówczas trzeba zadbać o to, aby w inny sposób dostarczyć organizmowi witamin i składników mineralnych. Kompleksy witamin i minerałów są najlepszym rozwiązaniem.

vitamins-26622_1280

Oczywiście, stosowanie takich preparatów nie oznacza, że można przywiązywać mniejszą wagę do właściwego odżywiania. Bez odpowiedniej diety zachowanie dobrego stanu zdrowia jest niemożliwe.