Zdrowa dieta a używki

Coraz więcej uwagi poświęca się zdrowej diecie, która jest niezbędna dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Nierzadko jednak pojawiają się pewne wątpliwości związane ze zdrowym odżywianiem. Dotyczą one między innymi używek, które przez jednych uważane są za niedopuszczalne, natomiast zdaniem innych mogą być stosowane w umiarkowanych ilościach.

Nie sposób udzielić jednej odpowiedzi na pytanie o wszystkie używki. Inaczej wygląda bowiem sytuacja w przypadku kawy czy alkoholu, a inaczej w przypadku tytoniu. Kwestia tytoniu wydaje się oczywista. Palenie przyczynia się do rozwoju wielu poważnych chorób, w tym nowotworu pomóc. Szkodliwe dla zdrowia są także papierosy elektroniczne, chociaż ich producenci zapewniają, że jest to zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Najbezpieczniejszą używką jest kawa. Przypisywane jej negatywne właściwości zostały w ostatnich latach podważone przez naukowców. Picie umiarkowanych ilości kawy nie ma złego wpływu na nasz organizm, dlatego nie trzeba rezygnować z niej całkowicie, a jedynie uważać na to, by nie przekroczyć bezpiecznej dawki. W przypadku alkoholu całkowita rezygnacja jest wręcz odradzana. Udowodniono, że umiarkowane ilości pewnych trunków mają korzystny wpływ na zdrowie. Dotyczy to w szczególności czerwonego wina, które nie bez powodu stanowi w niektórych krajach obowiązkowy dodatek do obiadu.

Zdrowa dieta powinna oznaczać rezygnację z niektórych używek oraz ograniczenie pozostałych. Należy jednak pamiętać, że szkodliwe są nie tylko używki, ale i dodatki chemiczne w żywności.